اهمیت زین در دوچرخه سواری

زین دوچرخه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بدنه دوچرخه است. زیرا در صورت عدم توجه و تصمیم اشتباه به بدن خود آسیب می‌رسانید. همچنین انتخاب زین نادرست رکاب‌زدن را دشوار می‌کند یا دوچرخه‌سوار را خسته می‌کند. برای خرید راحت به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله یعنی اهمیت زین در دوچرخه‌سواری را تا انتها مطالعه کنید.

برای انتخاب یک زین مناسب و استاندارد اولین فاکتوری که باید در نظر گرفت نوع و جنس زین است.

نکته بعدی که باید به آن اشاره کرد، قسمت جلوی کشیده زین است. این قسمت برای کنترل بهتر دوچرخه توسط ران و همچنین به انتقال وزن به جلو کمک می‌کند. اما در صورت طراحی اشتباه، می‌تواند مضر باشد. برخی از فریم‌ها دارای سوراخی در مرکز قسمت جلویی هستند که به‌راحتی فرد کمک زیادی می‌کند.

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب یک زین دوچرخه استاندارد، جنس زین است. انواع مختلفی از زین‌ها با مواد مختلف از جمله میکروفایبر، پلاستیک، پلیمر و غیره وجود دارد. البته در برخی از زین‌ها از ژل در برخی قسمت‌ها استفاده می‌شود که می‌تواند ضربه‌ها و شوک‌ها را در حین حرکت جذب کند و با استفاده از سیستم تعلیق فنری با قرارگیری نرم، توزیع فشار وارده به بدن سوارکار را از بین می‌برد، و در چاله‌های عمیق جاده، سواری دلپذیری را با دوچرخه فراهم می‌کند.

زین‌های دوچرخه، اغلب در یکی از 4 دسته اصلی زیر قرار می‌گیرند:

دوچرخه‌سواری تفریحی: اگر هنگام دوچرخه‌سواری شهری یا تفریحی با کمر صاف‌تری می‌نشینید و ترجیح می‌دهید مسافت‌های کوتاه را بپیمایید، زینی را امتحان کنید که برای دوچرخه‌سواری تفریحی طراحی شده است. این زین‌ها معمولاً با بالشتک نرم، گاهی اوقات با فنرهای پهن و قسمت جلویی کوتاه هستند.

دوچرخه‌سواری سرعتی: آیا از طرفداران رکاب‌زدن با سرعت بالا در مسافت‌های طولانی هستید؟ زین‌های دوچرخه جاده‌ای باریک و کشیده هستند و دارای حداقل لایه‌های فوم برای بهترین انتقال قدرت هنگام رکاب‌زدن هستند.

دوچرخه‌سواری در کوهستان: در مسیرهای کوهستانی، شما دائماً روی زین نیستید و بسته به نوع مسیر، گاهی اوقات در رکاب ایستاده‌اید، نیمه روی زین یا حتی دورتر از زین در سراشیبی‌ها ایستاده‌اید. باتوجه‌به شرایط مختلف، یک زین کوهستانی با یک پد فوم که استخوان‌های لگن را پشتیبانی می‌کند، مناسب خواهد بود. این زین‌ها روکشی مقاوم و شکلی خاص و ساده دارند تا به حرکات شما کمک کنند.

دوچرخه‌سواری جاده‌ای: برای رکاب زنی در مسافت‌های طولانی، زین مطلوب شما، دارای ویژگی‌هایی مابین زین جاده و زین کوهستان است. این زین‌ها معمولاً قسمت نرمی برای استخوان‌های لگن دارند و در قسمت جلو، کشیده و باریک هستند. وجود این ویژگی‌ها باعث می‌شود نشستن طولانی روی زین آزاردهنده نباشد.

زین برای زنان:
تمامی مدل‌های زین ذکر شده در دو مدل مردانه و زنانه قابل طراحی و ارائه است. این طراحی متفاوت به دلیل تفاوت ساختار بدن زنان و مردان به‌خصوص در ناحیه لگن است.

زنان به دلیل سهولت زایمان لگن پهن‌تری دارند. فاصله بین استخوان‌های لگن زن در حالت نشسته حدود 9 تا 17 سانتی‌متر است درحالی‌که این فاصله در مردان کمتر و 6 تا 16 سانتی‌متر است. به همین دلیل میزان فشاری که زنان در هنگام دوچرخه‌سواری به زین دوچرخه وارد می‌کنند بیشتر از مردان است؛ بنابراین، صندلی زن کمی پهن‌تر از صندلی مرد است.

 

اهمیت زین در دوچرخه سواری

روکش زین

استفاده از روکش زین باعث نرمی و راحتی بیشتر زین می‌شود. مواد استفاده شده در داخل روکش صندلی معمولاً فوم یا ژل است. هنگام استفاده از کاور بسیار مهم است که به‌درستی روی زین قرار گیرد و کاملاً ثابت باشد. حرکت روکش روی سطح زین هنگام رکاب‌زدن باعث بروز مشکلاتی مانند جابه‌جایی استخوان لگن روی زین می‌شود که در نهایت باعث آسیب می‌شود. استفاده از روکش در سطوح حرفه‌ای و روی زین‌های تخصصی معمول نیست.

تنظیم زین

تنظیم زین به‌اندازه انتخاب زین مناسب اهمیت دارد. طبق تحقیقات، حدود 80 درصد از دوچرخه سواران صندلی و فرمان دوچرخه خود را به‌درستی تنظیم نمی‌کنند.

تنظیم صندلی دوچرخه باید در 3 مورد انجام شود:

تنظیم ارتفاع زین

تنظیم لغزش صندلی (عقب و جلوی صندلی)

صاف بودن زین (همسطح با سطح زمین)

برای اطلاع از نحوه تنظیم صحیح زین لطفاً مطالب زیر را مطالعه کنید.

زین‌های مخصوص بر اساس محل استخوان لگن در زین

اگر بخواهیم به طور خاص‌تری موضوع زین را ببینیم باید به محل قرارگرفتن استخوان لگن در زین توجه ویژه‌ای داشته باشیم. بسته به شکل بدن و الگوی رکاب‌زدن شما، استخوان لگن به‌طورکلی در یکی از سه ناحیه زین قرار دارد:

 • جلوی زین
 • قسمت وسط زین
 • انتهای زین

تشخیص این مشکل با تنظیم دوچرخه و دستگاه مخصوص انجام می‌شود.

اهمیت زین در دوچرخه سواری

بر اساس نتایج، یکی از زین‌های زیر برای شما مناسب خواهد بود:

 • اگر استخوان لگن شما در وسط زین قرار دارد، زین‌های معمولی یا خنثی برای شما مناسب خواهند بود.
 • اگر استخوان لگن شما در جلوی زین قرار دارد، زین‌های جلو برای شما مناسب خواهند بود.
 • اگر استخوان لگن شما در پشت زین قرار گرفته باشد، زین‌های عمودی برای شما مناسب خواهند بود.

نکاتی برای افزایش راحتی در زین

حتی با استفاده از یک زین مناسب، ناهمواری‌های زیاد یا نشستن طولانی‌مدت در زین می‌تواند باعث اذیت‌شدن راکب شود. این مشکل در حین دوچرخه‌سواری باعث بی‌حسی یا سوزش (درد زین) در ناحیه نشیمنگاه می‌شود و در نهایت می‌تواند منجر به مشکلاتی در عملکرد دستگاه تناسلی در افراد شود؛ بنابراین، برای رسیدن به راحت‌ترین موقعیت سواری، باید چند نکته را در سبک پدال زدن خود رعایت کنید. برخی از چیزهایی که می‌توانید امتحان کنید:

– تقریباً هر 10 دقیقه برای مدت کوتاهی روی پدال‌ها بایستید.

– کمی روی برجستگی‌ها بایستید و از پاهای خود به‌عنوان ضربه‌گیر استفاده کنید.

– یک دوچرخه با سیستم تعلیق کامل برای سوارشدن بر روی کوه تهیه کنید.

– از صندلی فنری که در برخی از دوچرخه‌های تفریحی و مسافرتی یافت می‌شود استفاده کنید.

– شورت دوچرخه‌سواری پد دار بپوشید. استفاده از آنها می‌تواند به کاهش اصطکاک، رطوبت و تنش‌های وارده به لگن کمک کند.

علائمی که نشان می‌دهد صندلی دوچرخه شما مناسب نیست:

دوچرخه‌سواری یک ورزش عالی است که به‌ندرت باعث ایجاد درد در دوچرخه‌سوار می‌شود. بااین‌حال، چیزهایی مانند درد زین وجود دارد، و اینها نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند زین دوچرخه برای شما مناسب نیست، این دردها عبارت‌اند از:

 

 • چین‌وچروک روی ران‌ها یا پرینه (ناحیه بین استخوان‌های نشستن و اندام تناسلی)
 • بی‌حسی پا
 • ورم
 • دردهای عمومی
 • اجزای تشکیل‌دهنده زین دوچرخه

 

روکش زین دوچرخه: روکش دوچرخه آخرین لایه‌ای است که روی زین دوچرخه دیده می‌شود. روکش صندلی دوچرخه می‌تواند از چرم طبیعی، مصنوعی یا پلاستیکی ساخته شود. ضد آب و نرم بودن چرم طبیعی این ماده را به یکی از بهترین روکش‌های دوچرخه تبدیل کرده است.

روکش صندلی دوچرخه: همان فوم یا اسفنجی است که در زیر روکش پیدا می‌شود و میزان نرمی و سختی زین به آن بستگی دارد. البته برخلاف تصور بعضی‌ها، صندلی دوچرخه خیلی نرم خیلی خوب نیست.

ریل: قسمتی که زین را به دوچرخه متصل می‌کند. دو میله از مواد مختلف از قسمت باریک زین تا انتهای آن کشیده می‌شود.

سیستم تعلیق: چندین فنر بین زین و ریل قرار می‌گیرد تا ضربه به ستون فقرات خنثی شود.

انواع زین دوچرخه

زین دوچرخه بسته به نوع دوچرخه متفاوت است و هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

زین حرفه‌ای: این زین راحت‌تر است و برای مسابقات دوچرخه‌سواری طراحی شده است. برای افزایش سرعت پدال زدن از زین‌های بسیار نازک استفاده می‌شود.

زین راحتی: این زین برای افرادی که با دوچرخه سفر می‌کنند طراحی شده است. اندازه این صندلی نسبت به صندلی قبلی پهن‌تر است و بنابراین راحتی بیشتری را برای دوچرخه‌سوار فراهم می‌کند.

زین کروزر: سطح این زین صاف و پهن است. این صندلی برای افرادی که برای تفریح دوچرخه‌سواری می‌کنند مناسب است. اگر سرعت برای شما مهم نیست، این زین ممکن است بهترین و راحت‌ترین دوچرخه برای شما باشد.

زین‌های خاص: به طور معمول، یک نوع زین برای هر سبک دوچرخه طراحی می‌شود. شما باید یک زین مناسب برای سبک دوچرخه‌سواری خود انتخاب کنید. این سبک‌ها می‌توانند دوچرخه‌های کوهستان، دوچرخه‌های شهری یا دوچرخه‌های کانتری باشند.

اهمیت زین در دوچرخه سواری

روش‌های انتخاب زین مناسب

1. جنسیت دوچرخه‌سوار

همان‌طور که گفته شد، اندازه فاصله بین لگن مردان و زنان در حالت نشسته بسیار متفاوت است. البته این به این معنی نیست که همه خانم‌ها لگن بزرگ‌تری نسبت به آقایان دارند، بلکه بستگی به آناتومی بدن دارد.

2. نوع مسیر دوچرخه‌سواری

هر چه دوچرخه‌سوار در حین دوچرخه‌سواری به جلو خم شود، فشار بیشتری به عصب پرینه وارد می‌شود که اصلاً خوب نیست. این فشار به ترتیب در دوچرخه سواری کوهستان، دوچرخه سواری جاده و تایم تریل افزایش می یابد. نکته مهم دیگر این است که قوس پایین استخوان ها در خانم ها باعث فشار بیشتر بر ناحیه عصب پرینه در حالت خم شده می شود.
پهنای پنجه زین دوچرخه طبی بیشتر از زین کلاسیک است که در حالت خمیده فشار کمتری به ناحیه عصب پرینه وارد می کند.
هر زین برای یک رشته و سبک خاص سواری طراحی شده است. به عنوان مثال، زین دوچرخه کوهستان با زین دوچرخه کورسی و تایم تریل متفاوت است. بنابراین هنگام خرید دوچرخه به نوع زین بسته به رشته دوچرخه سواری خود توجه کنید.

3. سایز لگن دوچرخه‌سوار

دانستن سایز لگن یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب سایز صحیح صندلی دوچرخه است. راه‌های پیشرفته زیادی برای اندازه‌گیری سایز لگن وجود دارد، مانند اسکن حرارتی. اما این دستگاه‌ها هنوز در ایران وجود ندارند. به‌غیراز استفاده از دستگاه‌های دقیق و پیشرفته، راه‌های جایگزین دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به‌راحتی سایز لگن خود را به دست آورید.

روش اول:
این روش با استفاده از جعبه مقوایی، صندلی و خودکار انجام می‌شود. روی مقوا بنشینید تا استخوان‌های نشستن شما روی مقوا بیفتند. بهتر است نیمکتی زیر پای خود قرار دهید تا استخوان‌های لگن فشار بیشتری به مقوا وارد کرده و فرورفتگی بیشتر شود. از روی صندلی بلند شوید و فرورفتگی را علامت بزنید، سپس فاصله بین دو فرورفتگی را اندازه بگیرید.

روش دوم:
یک طرف حوله را خیس کنید و قسمت خیس را روی صندلی قرار دهید. یک‌تکه کاغذ روی حوله بگذارید و طبق روش اول روی آن بنشینید. پس از مدتی فشار لگن کاغذ خیس پشت حوله را جذب می‌کند و ناحیه استخوان نشسته خیس می‌شود. می‌تواند به طور خودکار یک خط در اطراف منطقه مرطوب بکشد و فاصله بین دو مرکز را اندازه‌گیری کند.
پس از اندازه‌گیری سایز لگن خود، می‌توانید به‌راحتی سایز زین مناسب را پیدا کنید. برای این کار، اندازه صندلی خود را برای دوچرخه شهری +4، دوچرخه کوهستان +2، دوچرخه هیبریدی +3، دوچرخه کانتری +1 و دوچرخه پیست +0 تنظیم کنید.

در بیشتر موارد علت کمردرد می‌تواند مربوط به وضعیت نشستن دوچرخه‌سوار بر روی زین باشد، دوچرخه‌سوار باید کمر خود را در حالت خنثی نگه دارد، در این حالت با چرخش کمی به جلو، لگن را روی زین قرار می‌دهد و وضعیت صحیح خود را حفظ می‌کند. از خم‌شدن خودداری کنید. همچنین هنگام دوچرخه‌سواری نباید در یک وضعیت قرار بگیرید؛ زیرا باعث فشار مکرر به کمر شما می‌شود.

البته انتخاب زین مناسب علاوه بر تناسب با اندام و جنسیت به رشته دوچرخه‌سواری نیز مربوط می‌شود. برای مثال دوچرخه سواران جاده و کوهستان از زین‌های باریک استفاده می‌کنند. در انتخاب لوازم جانبی دوچرخه دقت کنید تا از مشکلات جسمی جلوگیری کنید.

برای استفاده معمولی و تفریحی، ازآنجایی‌که نیازی به رکاب‌زدن سریع نیست، بهتر است به فکر یک زین عریض و راحت باشید.

 

اهمیت زین در دوچرخه سواری

نحوه نگهداری از زین دوچرخه

اگرچه صندلی دوچرخه ضد آب است، هرگز روی آن آب نریزید. چون باعث خشک‌شدن زین، پوست کندن و اکسیدشدن قطعات فلزی آن می‌شود.
اگر روکش صندلی دوچرخه از چرم طبیعی ساخته شده است، هر از چند گاهی آن را واکس بزنید.
از قراردادن دوچرخه در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
شلوارهای غیرورزشی دارای یک دکمه در پشت هستند و این دکمه به روکش صندلی دوچرخه آسیب می‌رساند، پس لطفاً هنگام دوچرخه‌سواری از شلوار اسپرت استفاده کنید.

در نهایت باتوجه‌به نکات بالا به‌راحتی می‌توانید زین دوچرخه زنانه و مردانه را تشخیص دهید و دوچرخه‌ای با زین مناسب برای خود بخرید. فروشگاه وی‌ راید با داشتن انواع دوچرخه مردانه و زنانه دارای بالاترین استانداردهای تولید است تا بتوانید خریدی مطمئن داشته باشید.

همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره لاستیک دوچرخه مقاله آشنایی با انواع لاستیک دوچرخه را مطالعه نمایید.

یک دیدگاه برای “اهمیت زین در دوچرخه سواری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه