دویدن یا دوچرخه سواری

دوچرخه سواری و دویدن، در مورد دویدن چیزهای زیادی برای دوست‌داشتن وجود دارد. شروع کار ارزان است و تقریباً با هر رژیم تمرینی متقابلی که ممکن است داشته باشید به‌خوبی کار می‌کند. اما، کدام ورزش بهترین است؟ دوچرخه‌سواری در مقابل دویدن! ما معتقدیم دوچرخه‌سواری همچنان برنده کلی است. (و ما فکر می‌کنیم می‌توانیم آن را ثابت کنیم)

تناسب‌اندام داشته باشید و استقامت ایجاد کنید

دوچرخه‌سواری بهتر است یا دویدن

دویدن واقعی کالری بیشتری در هر مایل می‌سوزاند، اما بیشتر مردم نمی‌توانند به‌اندازه‌ای که باید دوچرخه‌سواری کنند، به‌خصوص اگر کمی تناسب‌اندام نداشته باشند. وقتی می‌دوید باید وزن بدن خود را از روی زمین بلند کنید تا خود را به جلو برانید.

سپس باید به پایین برگردید و به زمین ضربه بزنید و نیروهای آن ضربه را جذب کنید. هر دوی این موارد، دویدن پنج مایل را بسیار سخت‌تر از دو یا حتی سه یا چهار برابر می‌کند. وزن اضافی، پیاده‌روی روی تپه‌ها را سخت‌تر می‌کند.

خرید دوچرخه-02

دویدن کمتر از دوچرخه‌سواری شما را شکست می‌دهد، حتی اگر شدت آن را بیشتر کنید. یک مطالعه از مسابقه دوچرخه‌سواران  رقابتی بین دوندگان و دوچرخه‌سواران که به مدت سه روز 2 ساعت و نیم در روز ورزش می‌کردند، مقایسه کرد، نشان داد که دوندگان مسافت طولانی‌تری طی کردند و به طور قابل‌توجهی آسیب عضلانی بیشتری داشتند (بین 133 تا 404 درصد بیشتر)، سطح التهاب (تا 256 درصد بیشتر) و درد عضلانی (87 درصد بیشتر) در دوره نقاهت 38 ساعت بیشتر نسبت به دوچرخه‌سواران بودند.

دکتر دیوید نیومن استاد بهداشت در دانشگاه و مدیر بخش انسانی می‌گوید: ما می‌دانستیم که دویدن استرس بیشتری بر بدن وارد می‌کند، اما میزان آسیب و التهاب بیش از حد پیش‌بینی‌شده شگفت‌آور و بزرگ‌تر بود. «در دویدن آسیب‌های عضلانی بسیار بیشتری وجود دارد. کنترل آسیب برای سیستم ایمنی سخت‌تر است.»

شما همچنین می‌توانید وسایل بسیار بیشتری را با دوچرخه بسیار راحت‌تر از پیاده‌روی حمل کنید. شما نه‌تنها می‌توانید وسایل را در جیب‌های لباس خود قرار دهید، بلکه یک کیف یا کوله‌پشتی نیز بپوشید و به ظرفیت حمل بار دوچرخه خود اضافه کنید. این به شما اجازه می‌دهد تا از دوچرخه خود برای رفت‌وآمد، سفرهای روزانه، دوچرخه‌سواری و به‌عنوان حمل‌ونقل روزمره دوستدار زمین استفاده کنید.

با هم پیرشدن

دوچرخه‌سواری چیزی است که می‌توانید بدون توجه به سن‌وسال خود از آن لذت ببرید. اندی پرویت، مربی معروف بین‌المللی ورزشی، بنیان‌گذار مرکز پزشکی ورزشی و عملکرد دانشگاه کلرادو، همیشه می‌گوید: «حتی اگر نمی‌توانید راه بروید یا تکان بخورید، تا جایی که می‌توانیم به یک ورزش مادام‌العمر نزدیک شویم. هنوز هم می‌توانی دوچرخه‌سواری کنی.»

دوچرخه سواری یا دویدن

دوچرخه‌سواری در مقابل دویدن

دویدن و دوچرخه‌سواری سرگرمی‌ها و ورزش‌های کلاسیکی هستند که مردم در سراسر جهان از آن لذت می‌برند. آنها هر دو شکلی از تمرینات هوازی هستند که می‌توان آنها را در فضای باز دنبال کرد، چه در خیابان‌های شهر و چه در مسیرها در طبیعت.

به‌طورکلی، دویدن کالری بیشتری نسبت به دوچرخه‌سواری می‌سوزاند. اما همچنین تاثیر بیشتری بر روی عضلات و مفاصل دارد و سخت‌تر است؛ کدام یک برای شما بهتر است؟ این بستگی به اهداف شما و نحوه دستیابی به آنها دارد.

  1. سلامت قلب و عروق

از نظر سلامت قلب و عروق (قلب)، دویدن و دوچرخه‌سواری به یک اندازه مفید هستند.

فعالیت‌های هوازی به تقویت قلب شما کمک می‌کند تا بتواند اکسیژن بیشتری را به بدن شما پمپاژ کند. انجام ورزش‌های قلبی، مانند دویدن و دوچرخه‌سواری، به قلب شما می‌آموزد که در بقیه زمان‌ها حتی بهتر پمپاژ کند.

اگر در حال دویدن یا دوچرخه‌سواری شدید هستید، ممکن است لازم باشد فعالیت‌های خود را به بیش از 60 دقیقه در روز محدود کنید. بر اساس یک مرور کلی از چندین مطالعه منبع معتبر، ورزش شدید بیش از 5 ساعت در هفته یا 60 دقیقه در روز، در واقع می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت قلب و عروق شما داشته باشد.

  1. کالری‌سوزی

تعداد کالری‌هایی که در هرکدام از تمرینات می‌سوزانید به‌شدت و مدت‌زمان انجام آن بستگی دارد.

به‌طورکلی، دویدن کالری بیشتری نسبت به دوچرخه‌سواری می‌سوزاند؛ زیرا از عضلات بیشتری استفاده می‌کند. بااین‌حال، دوچرخه‌سواری برای بدن ملایم‌تر است و ممکن است بتوانید آن را طولانی‌تر یا سریع‌تر از دویدن انجام دهید. همچنین در صورت دویدن یا دوچرخه‌سواری در سربالایی برای هر بخشی از ورزش، کالری بیشتری نسبت به زمانی که روی سطح صاف ورزش می‌کردید، می‌سوزانید.

سن، وزن، جنسیت و سایر عوامل تعیین‌کننده میزان پایه کالری‌سوزی شما هستند. با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید برای رسیدن به اهداف سلامت شخصی خود چه مقدار کالری باید هنگام ورزش بسوزانید.

دوچرخه سواری یا دویدن

  1. عضله‌سازی

دوچرخه‌سواری می‌تواند به شما در ساخت ماهیچه‌های نیمه پایینی کمک کند. دویدن منجر به حجم زیاد نمی‌شود، اما می‌تواند به شما کمک کند تا عضلات قوی‌تر و محکم‌تر داشته باشید.

هل‌دادن پدال هنگام دوچرخه‌سواری، تمرین مقاومتی است که عضلات پا را می‌سازد. نیمه بالایی بدن شما نیز درگیر است، اما این ماهیچه‌ها به‌اندازه نیمه پایینی درگیر نیستند.

دویدن از همه عضلات به طور هم‌زمان استفاده می‌کند و آنها را به‌گونه‌ای درگیر نمی‌کند که حجم زیادی ایجاد کند. بااین‌حال، عضلات و استخوان‌های شما در اثر استفاده و ضربه به زمین قوی‌تر می‌شوند.

  1. تقویت عضلات

دویدن ممکن است برای تقویت عضلات بهتر باشد، زیرا کل بدن شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و کالری بیشتری می‌سوزاند. اگر می‌خواهید نتایج قابل‌توجهی داشته باشید، باید مقداری تمرین با وزنه اضافه کنید و به طور بالقوه رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

ظاهر ماهیچه‌های لاغر و فشرده معمولاً ناشی از تناسب‌اندام کلی بدن و چربی کم بدن است. شما نمی‌توانید انتخاب کنید که بدن شما کجا چربی می‌گیرد یا از دست می‌دهد، اما می‌توانید انتخاب کنید که کدام ماهیچه‌ها را بسازید.

یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که ورزش چهارتا پنج بار در هفته در حفظ توپ عضلانی در میان بزرگسالان فعال و مسن مؤثر است. نکته کلیدی در تقویت عضلات این است که برای مدت طولانی بدون خستگی عضلانی ورزش کنید.

آهسته‌تر دویدن اما برای حرکات کششی طولانی‌تر ممکن است به شما کمک کند ظاهری خوش‌رنگ داشته باشید.

دوچرخه سواری یا دویدن

  1. کاهش وزن

برای کاهش وزن، باید تعادل صحیح کالری (نه خیلی زیاد یا خیلی کم) تا کالری خارج شده (سوخته شده از طریق ورزش و عملکردهای منظم بدن) را پیدا کنید. ممکن است بتوانید با دویدن سریع‌تر وزن کم کنید. اما اگر برای مدت طولانی دوچرخه‌سواری کنید، کاهش کالری در نهایت می‌تواند به میزان دویدن برسد و از آن بیشتر شود.

پتانسیل کاهش وزن با دویدن یا دوچرخه‌سواری به نحوه شرکت در ورزش و ترکیب آن با تغذیه سالم و سایر عادات بستگی دارد. درحالی‌که دویدن به طور متوسط کالری بیشتری می‌سوزاند، دوچرخه‌سواری برای مفاصل ملایم‌تر است که ممکن است به شما اجازه دهد مدت طولانی‌تری ورزش کنید و در کل کالری بیشتری بسوزانید.

یک مطالعه کوچک منبع معتبر شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد هم دوچرخه‌سواری و هم دویدن اشتها را در مردان جوان سرکوب می‌کند. اگر می‌خواهید هوس خود را کنترل کنید و وعده‌های غذایی متعادل‌تری بخورید، این فعالیت‌ها می‌توانند مفید باشند.

اگر هدف خاصی برای کاهش وزن دارید، با پزشک و مربی بدنی خود صحبت کنید.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند
هنگام انتخاب دوچرخه‌سواری یا دویدن، این عوامل اضافی را در نظر بگیرید:

چقدر می‌خواهید خرج کنید؟

دوچرخه‌سواری به دلیل سرمایه‌گذاری اولیه دوچرخه و هزینه نگهداری از دوچرخه در طول زمان، گران‌تر از دویدن است. شما همچنین به کلاه ایمنی نیاز دارید و ممکن است بخواهید کفش و لباس مخصوص بخرید.

بااین‌حال، یک جفت کفش دویدن باکیفیت نیز می‌تواند گران باشد و می‌توانید لباس‌ها و وسایل با تکنولوژی بالا را برای پوشیدن در حین دویدن پیدا کنید. کفش‌های خوب از مفاصل شما محافظت می‌کنند و لباس‌های فعال مخصوص می‌توانند به دفع عرق کمک کنند. این وسیله ممکن است به شما کمک کند تا مسافت‌های طولانی‌تری را بدوید.

اگر به دوچرخه‌سواری علاقه‌مند هستید، قبل از سرمایه‌گذاری، وسایل و تجهیزات را اجاره کنید و قبل از خرید آن را امتحان کنید. اگر فقط به دنبال امتحان یک ورزش جدید برای تقویت تمرینات قلبی خود در هر هفته هستید، دویدن گزینه ارزان‌تری است.

دویدن یا دوچرخه سواری

آیا بیماری مزمن دارید؟

اگر بیماری مزمنی دارید، قبل از شروع یا افزایش ورزش جدید با پزشک خود صحبت کنید.

به‌طورکلی، دوچرخه‌سواری برای بدن ملایم‌تر است، اما می‌تواند کمردرد را افزایش دهد. آسیب بیشتر در دویدن اتفاق می‌افتد، اما اگر در حفظ تعادل خود مشکل دارید، دویدن می‌تواند پیاده‌روی سریع باشد که گزینه ایمن‌تر از دوچرخه‌سواری باشد.

سخن آخر

نه دوچرخه‌سواری و نه دویدن گزینه‌ای به‌مراتب بهتر از دیگری نیست. برای اطمینان از اینکه از آن لذت خواهید برد و به آن پایبند باشید، هرکدام را که با سبک زندگی شما سازگار است انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای بهره‌مندی از مزایای هر فعالیت و جلوگیری از کسالت بین این دو ورزش جابه‌جا شوید.

اگر به دنبال دستیابی به نتایج خاصی مانند کاهش وزن یا تقویت عضله هستید، با یک مربی شخصی کار کنید که می‌تواند یک برنامه تمرینی متناسب با نیازهای شما را تطبیق دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه