سیستم دنده در دوچرخه

 

در حقیقت یکی دیگر از اجزای مهم و کاربردی در دوچرخه، مربوط به دنده های آن می باشد. به گونه ای که وظیفه دنده های موجود در دوچرخه حرکت را برای دوچرخه سواران در مسیرهای ناهموار، سربالایی ها و سراشیبی ها آسان تر خواهد کرد.

در يک نگاه کلی، اصلی ترين دليل وجود تعداد بيشتر دنده در دوچرخه، راحتی استفاده از مسيرهای غير هموار و سطوح شيب ‌دار است. شما می ‌توانيد با تنظيم صحيح ‌دنده دوچرخه، دوچرخه‌سواری در مسيرهای دشوار  را، براي خود آسان و لذت بخش نماييد.

البته تعداد دنده های موجود در دوچرخه، متغیر بوده و حتی در برخی از مدل ها،  با توجه به نیاز کاربر می تواند بدون دنده باشد. نحوه قرار گرفتن دنده ها در بخش عقب و جلوی دوچرخه ها هم ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد و همین تفاوت در دنده های عقب دوچرخه، باعث ایجاد سرعت های متفاوت در دوچرخه می گردد.

در ضمن  باید به این نکته توجه داشته باشیم که چرخ‌دنده و اهرم بزرگ جلوی دوچرخه را  طبق  و هر کدام از چرخ‌دنده‌ های تکی جلو را  سینی  می ‌نامند. در حالی که به چرخ‌ دنده‌‌ های عقب دوچرخه، خودروی عقب گفته می ‌شود.

در ضمن برای به دست آوردن تعداد دنده های یک دوچرخه باید تعداد چرخ دنده‌ های جلو را در چرخ دنده‌ های عقب ضرب کرد.

دوچرخه 12 سرعته یا 12 دنده:

در واقع برای این سبک از دوچرخه ها، می توان از 12 سرعت متفاوت استفاده کرده و هر کدام از این سرعت ها با توجه به نوع مسیر و توان دوچرخه سوار مشخص می گردد.

البته دوچرخه های 12 سرعته، دارای 12 چرخ دنده در بخش عقب دوچرخه می باشد.  به این صورت که این سبک از دوچرخه ها که در دوچرخه های کوهستان وجود داشته، طبق عوض کن نخواهد داشت.

زیرا دارای یک طبق در قسمت جلو و 12 خودرو در بخش عقب دوچرخه قرار گرفته است. البته آخرین خودرو که سایز بزرگ تری دارد، از تعداد دندانه های بیشتری برخوردار می باشد.

دوچرخه 22 سرعته یا 22 دنده:

دوچرخه های 22 سرعته از دیگر گونه های دوچرخه های کوهستان بوده که با توجه به تعداد دنده های جلو و عقب دوچرخه، دوچرخه می تواند 22 سرعت متفاوت داشته باشد.

در این نوع دوچرخه ها، 2 طبق در قسمت جلو و 11 خودرو در بخش عقب خواهیم داشت.

دوچرخه 30 سرعته یا 30 دنده:

با این نمونه از دوچرخه ها می توان تجربه حرکت با 30  سرعت متفاوت را امتحان خواهیم کرد. البته دوچرخه های 30 سرعته عموما برای حرکت در مسیر های ناهموار کوهستان طراحی و تولید گردیده است.

و با توجه به وجود 3 طبق در قسمت جلوی این دوچرخه و 10  خودرو در بخش عقب دوچرخه های 30  سرعته، می توان سربالایی و سرازیری ها  را به راحتی طی نمود.

دوچرخه 27 سرعته یا 27 دنده:

در دوچرخه های 27 سرعته شاهد قرار گرفتن 3 دنده یا طبق در قسمت جلویی دستگاه و 9 دنده یا خودرو در بخش عقب دستگاه خواهیم بود.

به طوری که تعویض دنده برای حرکت در هر مسیر، با توجه به نوع مسیر و ناهمواری ها تغییرخواهد کرد.

دوچرخه های 24 سرعته یا 24  دنده:

دوچرخه های 24 سرعته را می توان به دو دسته تقسیم بندی نمود.  به این صورت که با نحوه قرار گرفتن دنده های جلو و عقب دوچرخه، نوع کاربرد آن هم تغییر خواهد کرد.

در حالت اول برای دوچرخه 24  دنده، می توان سه دنده در بخش جلو و 8 خودرو در قسمت عقب دوچرخه در نظر گرفت. این سبک از قرار گرفتن دنده در دوچرخه های جاده بیشتر مشاهده می گردد.

در حالی که تعداد دنده ها می تواند به صورت 2 طبق در قسمت جلو و 12 دنده در بخش عقب دستگاه دوچرخه قرار گیرد.

دوچرخه 21 سرعته یا 21 دنده:

دوچرخه های 21 دنده هم برای طراحی دوچرخه با 21 سرعت متفاوت طراحی شده است. به این صورت که در بخش جلویی 3  عدد دنده جلو یا طبق و در در بخش عقب، 7 خودرو قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه