معرفی کمپانی شیمانو

 

در حقیقت شیمانو از جمله شرکت های چند ملیتی بوده که مقر اصلی آن در ساکای ژاپن است. البته کارخانه های اصلی شیمانو در چین، مالزی و سنگاپور قرار داشته و 43 شرکت تابعه در دیگر کشورهای جهان دارد.

تاریخچه کمپانی شیمانو

 

این شرکت در ساخت تجهیزات دوچرخه، روئینگ و قرقرهٔ ماهی‌گیری مشغول به فعالیت می باشد. اما در  سال 2005 ساخت ابزار گلف و در سال 2008 سازندهٔ دندهٔ اسنوبرد بود.

البته لازم به ذکر است که محصولات شیمانو نیمی از بازار تجهیزات دوچرخه در جهان را شامل می شود.از این رو تجهیزاتی شامل شانزمان، طبق عوض کن، پدال، ترمز، چرخ، پیشران، شانزمان و غیره را برای دوچرخه های مختلفی نظیر جاده، کوهستان و هایبرید تولید می نماید.

در سال 1970 هم شرکت شیمانو، با توجه به نیاز بازار اقدام باز اندیشی سیستم های اولیه و محصولات دیگری مانند تعویض دندهٔ پوزیترون و هرزگرد جلو را برای محصولات کم ‌قیمت ارائه کرد.

در سال های 1980 تا 1983، شیمانو باز هم تولیدات جدیدی از خود ارائه داده و سه بسته با فناوری ای‌ ایکس ارائه کرد. این قطعات، سبک آیرودینامیکی، ترمز های دوچرخه با کشش مرکزی، دستهٔ ترمز با سیم پنهان و پدال دوچرخه ارگونومیک بود.

پیشرفت این شرکت تولید کننده تجهیزات دوچرخه در بازار به گونه ای بود که در سال 1990 موفق شد، بر بازار تسلط کامل داشته باشد. حتی شیمانو قطعات خود را به گونه ای طراحی می کرد که در صورت استفاده از یک قطعه باید سایر قطعات را هم از این برند تهیه نماید.

در نتیجه، هرگاه یکی از قطعات شیمانو مورد استفاده قرار می‌گرفت، باید همهٔ قطعات دوچرخه نیز محصولات شیمانو می ‌بودند تا با آن قطعه سازگار باشند.  البته قطعات تولید شده توسط این شرکت، صرفا مخصوص به یک مدل از دوچرخه نبوده و آن  را می توان بر روی چندین مدل دوچرخه پیاده سازی نمود.

معرفی تجهیزات کمپانی شیمانو

 

شرکت تخصصی ژاپنی شیمانو، در اصل لوازم کورسی و کوهستان خود  را به ترتیب کیفیت در ژاپن ، مالزی ، سنگاپور و چین تولید کرده و در رده های مختلف در سطح بازار ارائه می دهد.

شیمانو هم چنان از فلزات در تجهیزاتش استفاده می نماید. اما در سال های اخیر این شرکت تولید کننده تجهیزات دوچرخه، ترجیح داد که در قطعات خود از بافت کربن هم استفاده کند تا علاوه بر استحکام، در وزن سبک دوچرخه هم تاثیری مستقیم داشته باشند.

البته لازم به ذکر است، هر رده از لوازم شیمانو برای مصرف خاصی طراحی گردیده است و در صورت استفاده صحیح می توانید علاوه بر کارآیی بالا، سلامت و امنیت را به همراه داشته باشید.

اما باید به این نکته توجه داشت که اولین و مهم ترین نکته در انتخاب لوازم دوچرخه، این است که در ابتدا نوع مصرف خود را مشخص کنید. به گونه ای که انتظارات خود از دوچرخه، نوع کلاس خود و میزان استفاده از دوچرخه را تعیین کنید.

اما رده های متفاوت لوازم شیمانو در رشته کوهستان شامل  XTR، SAINT، DEORE XT، DEORE LX، DXR، HONE، DEORE، ALIVIO، ACERA، ALTUS، Tourney می باشد.

لوازم تورنی فقط برای مصرف دوچرخه های شبه کوهستان و حرکت در جاده های صاف و سنگفرش شده می باشد.

لوازم ALIVIO، ACERA، ALTUS برای دوچرخه سواری های ورزشی و تفریحی کوهستان و در جاده های ناهمواره سنگلاخی و non-suspension/short travel suspension استفاده می شوند.

لوازم SAINT عموما در مورد مدل های دانهیل dirt jump و north shore و long travel full suspension استفاده می شوند.

لوازم HONE در full suspension و در انواع زمین ها با پرش های کوتاه کاربرد دارد.

DEORE (+LX & XT)   برای ماراتن های کراس کانتری (XC)، و XTR  نیز در مسابقات کراس کانتری(XCR) گزینه های اول هستند.

لوازم کورسی به ترتیب رده بندی شامل :

DURA ACE، ULTEGRA، 105، TIAGRA، SORA

لوازم کوهستان هم به ترتیب رده بندی شامل :

XTR، DEORE XT،  DEORE LX، SLX، DEORE، ALIVIO، ACERA، ALTUS، TOURNY، SIS

راهنمای انتخاب قطعات شیمانو

 

قطعات شیمانو (Shimano) دارای کد تاریخ با دو حرف بزرگ XX می باشد. البته این کدها به صورت عمومی استفاده نمی شوند. یک حرف ماه تولید محصول و حرف دیگر نشان دهنده سال تولید محصول می باشد. اولین حرف نشان دهنده سال و حرف دوم نشان دهنده ماه است.

همه محصولات شیمانو از یک کد مشترک استفاده می کنند. به عنوان نمونه بر روی برخی لوله های زین Dura-Ace کدها به صورت  X-X مهر شده است در اینجا X یک حرف است.

معمولا برای محصولات شیمانو کد بر روی لبه خارجی و یا مرکز میله ها و هاب در عقب قامه زیر نشانه گذاری در لوله زین و بر روی زنجیر چرخ قرار دارد.

البته در قامه ممکن است حروف در فضای 3 میلیمتری و به صورت دایره ظاهر شوند. در حداقل برخی از شانژمان های عقب کد تاریخ در وجه داخلی بخش بیرونی مهر می شود. در حداقل برخی از کاسه دو شاخ کد در قسمت زیرین دوشاخ مهر شده است و در زمان نصب کاملاً قابل مشاهده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه