دانستنی های دوچرخه

معرفی قطعات دوچرخه

Parts

معرفی قطعات دوچرخه

دوچرخه از قطعات مختلفی تشکیل شده است در این مقاله معرفی قطعات دوچرخه و اینکه هرکدام از قطعات نام و اصطلاح مربوط به خود را دارند. به گونه ای که اگر با آن‌ ها آشنا نباشید به‌ راحتی نمی توانید درباره‌ ی کارکرد صحیح  قطعات دوچرخه اطلاعات دقیقی کسب نمایید. بنابراین در این بخش به معرفی قطعات دوچرخه و برخی از اصطلاحات و قطعات در دوچرخه و دوچرخه سواری خواهیم پرداخت.قطعات فریم

بدنه یا همان فریم دوچرخه (Frame)

مهم ترین بخش دوچرخه که تمامی اجزای دیگر روی آن قرار می گیرند، بدنه‌ دوچرخه می باشد. در واقع بدنه‌ دوچرخه می ‌تواند از مواد مختلفی تشکیل شده باشد. اما رایج‌ ترین موادی که برای تولید بدنه مورد استفاده قرار می گیرد، جنس آلومینیوم، کربن و آهن خواهد بود. بدنه‌ دوچرخه نقش بسیار مهمی را در کیفیت دوچرخه ایفا خواهد کرد.

دوشاخ (Fork)

دوشاخ یکی دیگر از بخش‌ های بسیار مهم در دوچرخه می باشد. به طوری که می ‌توان گفت که دوشاخ به دو صورت کمک‌ دار و یا خشک (بدون کمک) عرضه می شود. در واقع دوشاخ در مدل‌ ها و سایزهای گوناگون، برای سبک ‌های مختلف دوچرخه تولید می گردد.قطعات دوشاخ

فرمان (Handlebar)

فرمان دوچرخه که وظیفه هدایت کردن دوچرخه را بر عهده دارد، در سبک ‌ها و شکل‌ های  مختلف و برای انواع دوچرخه‌ طراحی و تولید گردیده است.

کرپی (Stem)

کرپی وظیفه‌ی اتصال فرمان با دوشاخ دوچرخه را به عهده خواهد داشت و با توجه به سایز دوچرخه در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می‌شود.

کاسه دوشاخ (Headset)

مجموع دو کاسه‌ فلزی، بلبرینگ‌ ها و واشرهایی که در محل اتصال فرمان، دوشاخ با بدنه‌ی دوچرخه قرار می‌گیرند، با عنوان کاسه دوشاخ شناخته شده است.

بست زین (Seat Post Clamp)

بست فلزی که لوله‌ زین را به بدنه دوچرخه محکم و متصل می‌کند، بست لوله زین نامیده می‌شود.

زین (Saddle)

زین دوچرخه به منظور نشستن دوچرخه‌ سوار تولید گردیده است. البته زین‌ها هم برای سبک‌ های مختلف دوچرخه متفاوت می باشند. حتی مدل مردانه و زنانه‌ زین دوچرخه، در برخی از برند ها متفاوت می باشد.قطعات زین

لوله‌ی زین (Seat post)

لوله زین به لوله ‌ای گفته می شود که زین دوچرخه را به بدنه‌ متصل آن می نماید. در ضمن باید توجه داشته باشیم که تنظیم ارتفاع لوله‌زین، یکی از موارد مهم برای تعیین سایز دوچرخه برای دوچرخه ‌سواران می باشد.

لاستیک (Tire)

لاستیک هم مانند بخش‌ های دیگر دوچرخه و با توجه به مدل دوچرخه در مدل ‌های بسیاری تولید می گردد. به گونه ای که از انواع لاستیک‌ها می‌ توان به دو سبک لاستیک تیوبلس (بدون تیوپ) و دورخاک (با تیوپ) اشاره کرد.

تیوب (Tube)

تیوب که در داخل لاستیک دوچرخه قرار گرفته است، وظیفه نگه داشتن فشار باد را در خود داشته تا در این راستا لاستیک پرباد بماند.

توپی و طوقه (Wheelset)

در واقع توپی و طوقه از چند بخش تشکیل شده است.

  • طوقه و یا دایره (Rims)
  • توپی (Hub)
  • پره‌ها و سرپره‌ها (Spoke)

طبق قامه (Crank set)

طبق قامه به سیستم چرخ‌ دنده ‌های بزرگ در وسط دوچرخه گفته می‌ شود. که شامل طبق (معمولا 1 تا 3 طبق ) و 2 قامه می شود.

پنجه‌رکاب (Pedal)

رکاب ‌ها به طبق متصل شده و بخشی از دوچرخه می باشد که به واسطه آن دوچرخه ‌سوار می ‌تواند با رکاب ‌زدن دوچرخه را به حرکت درآورد. و اما امروزه پنجه ‌رکاب ‌ها در مدل ‌های پیشرفته تری هم تولید می‌ شوند. به گونه ای که یک پل زیر کفش مخصوص دوچرخه ‌سواری متصل می‌شود و کفش به ‌وسیله‌ی آن پل، در قطعات پدالپنجه‌ رکاب قفل شده و باعث می‌ شود دوچرخه ‌سوار به ‌صورت ۳۶۰ درجه رکاب را بچرخاند و از عضلات پا های خود به‌ صورت کامل و صحیحی استفاده نماید.

شانژمان جلو (Front Derailleur)

شانژمان جلو که با نام ‌های طبق عوض‌ کن و یا دنده‌ جلوهم شناخته شده است، برای تعویض دنده(طبق) در جلوی دوچرخه استفاده می گردد.

شانژمان عقب (Rear Derailleur)

شانژمان عقب برای تعویض دنده(خودرو) در عقب دوچرخه استفاده می گردد.

دسته‌دنده (Shifter)

دسته‌ دنده یا شیفتر‌ها، اهرم‌ هایی بوده که روی فرمان دوچرخه بسته می ‌شوند و با یک کابل به شانژمان جلو و عقب متصل می ‌شوند. و با کمک دسته ‌دنده‌ها می ‌توان دنده‌ها را تعویض نمود.

ست ترمز (Brake)

ترمز ‌ها از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشند. به این صورت که می‌ توانند به ‌صورت چکشی روی طوقه عمل گرفتن ترمز را انجام دهند و یا به‌ صورت دیسکی روی صفحه‌ دیسک این عمل را انجام دهند.

دسته‌ترمز (Brake lever)

دسته ‌ترمز و یا کتی ‌ها روی فرمان دوچرخه بسته می ‌شوند و با یک کابل سیمی و یا روغنی به سیستم  ترمز متصل خواهند شد. عمل دستور ترمز به وسیله ی کتی‌ها اعمال خواهد شد.

خودرو (Cassette)

سیستم چرخ ‌دنده‌های عقب دوچرخه، خودرو نامیده می شود.

صفحه دیسک  (Brake rotor)

صفحه فلزی که به توپی دوچرخه متصل شده و کالیپر به کمک لنت ها عمل نگه داشتن دوچرخه را به وسیله آن انجام می دهد.

زنجیر (Chain)

زنجیر دوچرخه عمل انتقال نیرو از طبق به خودرو را انجام می ‌دهد که با چرخش خودرو، چرخ عقب به حرکت درمی ‌آید و به حرکت دوچرخه  منتهی می‌ شود.

گریپ فرمان (Handlebar Grip)

سردسته های لاستیکی روی فرمان دوچرخه برای گرفتن فرمان توسط دوچرخه سوارمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1