نگاهی به تاریخچه دوچرخه و دوچرخه سواری در جهان و ایران

نگاهی به تاریخچه دوچرخه و دوچرخه سواری در جهان و ایران

تاریخچه دوچرخه، دوچرخه از بهترین وسایل نقلیه ای است که علاوه بر کمک به حمل و نقل و جا به جایی افراد، در راستای سلامتی انسان ها هم نقش عمده ای را ایفا خواهد کرد.

به همین منظور دوچرخه سواری هم نوعی ورزش به حساب می آید که بنابر نوع فعالیت و مهارت افراد می توان آن را به سه دسته دوچرخه سواری معمولی، دوچرخه سواری نیمه حرفه ای و دوچرخه سواری حرفه ای تقسیم بندی نمود.

اما در تمامی حالت ها دوچرخه سوار در زمان راندن دوچرخه عضلاتی نظیر پا و کمر تقویت شده و سیستم های ریوی و قلبی عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد.

از سویی دیگر دوچرخه سواری از جمله ورزش هایی است که در پاکیزه نگه داشتن محیط زیست نقش بسزایی داشته و انجام آن نیاز به آماده سازی بدن و تمرینات حرفه ای خاص نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است که این ورزش قدمتی بسیار طولانی دارد. به طوری که قدمت آن به قدمت پیدایش دوچرخه برقی گردد.

از این رو در این بخش به  منظور آشنایی بیشتر با دوچرخه سواری به بررسی تاریخچه پیدایش و بررسی سیر تکاملی آن در جهان و ایران  خواهیم پرداخت.

تاریخچه دوچرخه سواری جهان

اولین قدمت دوچرخه سواری مربوط به دوچرخه های چوبی شکلی بود که در سال 1690 میلادی توسط فردی فرانسوی به نام سیوراک ساخته شد. در واقع این دوچرخه ها پنجه رکاب نداشتند و دوچرخه سواری توسط فشار دادن پاها بر سطح زمین انجام می گرفت.

اما در سال 1817 شخصی آلمانی به نام بارون فون دریاس، اقدام به ساخت دوچرخه های کامل تری همراه با زین  نمود. به طوری که این دوچرخه در برخی از کشورهای اروپایی جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

در همین راستا شخصی انگلیسی به نام دنیس جانسون، اقدام به تولید انبوه آن در کشور انگلستان نمود. این شخص در کنار ساخت دوچرخه، کلاس های آموزشی دوچرخه سواری را هم برگزار نمود و سرانجام    دوچرخه ‌سواری   به یکی از تفریحات محبوب و متداول تبدیل گردید.

در سال 1818 با ابداع دوچرخه هایی عجیب و غریب با چرخ بزرگ در جلو و چرخ کوچک در عقب، شکل جدیدی از دوچرخه سواری رایج شد. زیرا دوچرخه سوار برای به حرکت درآوردن این دوچرخه باید طنابی دایره وار را که به چرخ جلو بسته شده بود می کشید تا چرخ جلو به حرکت درآمده و دوچرخه به سمت جلو حرکت نماید.

البته لازم به ذکر است که این سبک از دوچرخه سواری، شباهت زیادی به دوچرخه سواری نمایشی  داشت. چرا که اکثر بندبازها و دوچرخه سوارهای بسیار ماهر توانایی حرکت دادن آن را داشتند.

در سال  1834 شاهد تحولاتی نوین در رشته دوچرخه سواری بودیم، زیرا به دوچرخه ها پنجه رکاب اضافه شده و   با گذشت 5 سال به قدری دوچرخه کامل گردید که افراد می توانستند دوچرخه سواری را 22 کیلومتر در ساعت داشته باشند.

و اما از سال 1873 تا سال 1888شاهد تحولات عظیمی در ساخت دوچرخه بودیم. به طوری که در این سال ها چرخ های عقب و جلو هم اندازه شدند، از بلبرینگ در ساخت چرخ ها استفاده شد و وزن چرخ ها به دلیل استفاده از لاستیک های توخالی و  بادی به طور قابل توجهی کاهش یافت.

با رشد تکاملی دوچرخه،  اولین مسابقه دوچرخه ‌سواری در سال ۱۸۶۸ در محلی به نام هندون در انگلستان انجام شد. البته این مسابقه جنبه نمایشی داشته و در مسافت 1200 کیلومتر انجام شد.

در سال ۱۸۶۹ اولین مسابقه بین‌ المللی دوچرخه‌ سواری جاده ای بین دو شهر پاریس و روان برگزار شد. نقطه شروع این مسابقه طاق نصرت در پاریس بود و از میان ۳۲۳ شرکت کننده در این مسابقه، یک انگلیسی به نام جیمز مور رتبه اول را به دست آورد.

در سال ۱۸۷۶، فردی به نام اف.ال.دادز در دانشگاه کمبریج لندن موفق شد تا مسافت ۲۵ کیلومتر را در زمانی کمتر از یک ساعت طی کرده و نخستین رکورد دار سرعت در تاریخ دوچرخه‌ سواری گردد.

در سال ۱۸۸۳، فردی آمریکایی به نام کورتیس،   رکورد دوچرخه ‌سواری استقامت را از آن خود کرد. او توانست به مدت یک شبانه ‌روز کامل رکاب بزند و در این مدت مسافتی معادل ۳۲۰ کیلومتر را طی نماید. البته در همین سال فرد دیگری به نام توماس استیون با دوچرخه و به مدت دو سال سرتاسر دنیا را طی نمود.

در سال ۱۸۷۸، شاهد تاسیس اولین اتحادیه ملی دوچرخه‌ سواران در انگلستان بودیم. به طوری که این اتحادیه، مقررات خاصی برای مسابقات دوچرخه ‌سواری در جاده و پیست برقرار نمود.

در سال ۱۸۹۱، دوچرخه‌ سواری به نام پاگربیل موفق شد تا به مدت ۶ شبانه ‌روز به طور پیوسته رکاب بزند. این رکوردگیری در مکانی که امروزه مجموعه بسیار بزرگ مدیسون اسکوئرگاردن نیویورک برپا شده است، صورت گرفت.

در سال ۱۸۹۵، توسط لوتر.اچ.پورتر اولین کتاب با عنوان «دوچرخه‌ سواری برای تندرستی و تفریح» منتشر گردید.

در سال ۱۹۰۰   اتحادیه بین‌ المللی دوچرخه‌ سواری در شهر پاریس تاسیس شد و پایه‌ های فدراسیون بین‌ المللی برقرار گردید .

در حال حاضر فدراسیون بین‌المللی دوچرخه‌ سواری در شهر رم که به نام اختصاری فیاک شناخته شده است، به کار توسعه، هدایت و ایجاد مقررات جدید می ‌پردازد.

در سال 1903 تور دوفرانس که مشهورترین مسابقات دوچرخه ‌سواری جاده در دنیا است،  به ابتکار هانری دگرانژ سردبیر مجله آتو در فرانسه پا گرفت و از آن تاریخ به بعد همه ساله به طور منظم و با شرکت بهترین دوچرخه ‌سواران جهان برگزار می ‌شود.

تاریخچه دوچرخه سواری در ایران

در واقع دوچرخه برای اولين بار در دوران قاجاريه و توسط كاركنان سفارت انگليس به ايران وارد شد و از آن به عنوان يک وسيله استفاده نمودند.

حسین آقا شیخ هم، اولين فردی بود  كه در ايران مغازه دوچرخه تاسیس کرده و با كرايه دادن اين وسيله، آن را به مردم شناساند  و پس از آن فردی مسيحی به نام داديک دومين مغازه دوچرخه فروشی را تاسيس كرد .

در سال ۱۳۲۴ اولين باشگاه دوچرخه سواری در ايران تاسيس شد و در سال ۱۳۲۵ فدراسيون دوچرخه سواری ايران تاسيس گرديد .

در سال 1327، اولين مسابقه قهرمانی کشور ،  در مسير رفت و برگشت، تهران – کرج  برگزار گرديد.

در سال 1338 اولين مسابقه،  به صورت تور در ايران برگزار گرديد. در این تور مسافت ۱۳۵۰ کيلومتر در مسير تهران ، فيروزکوه ، ساري ، بابلسر ، رامسر ، رشت ، قزوين و تهران توسط دوچرخه سواران طي گرديد و آقای جاسم زاده به مقام قهرمانی رسيــد.

هم چنین آقای جاسم زاده، اولين ورزشکار دوچرخه سوار ايرانی است، که در سال ۱۹۵۱ به مسابقات بازی های آسيايی راه یافت.

همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر دربارهدوچرخه شهری مقاله راهنمای خرید دوچرخه شهری را مطالعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه