راهنمای خرید دوچرخه کودک

خرید دوچرخه کودکان گاهی اوقات می‌تواند سخت باشد، می‌توانید برای خرید راحت ابتدا این مقاله یعنی راهنمای خرید دوچرخه کودک را مطالعه کنید. انواع مختلفی از دوچرخه‌های کودک با اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارد، بنابراین انتخاب مناسب برای شما دشوار است. دوچرخه مناسب برای کودکان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ ما می‌دانیم که انتخاب دوچرخه مناسب برای کودکانی که تازه می‌خواهند دوچرخه‌سواری را شروع کنند بسیار گیج‌کننده است و مارک آنها با دوچرخه‌های بزرگ‌سال متفاوت است و یک سال دیگر مانند اینکه چه نوع ترمز برای کودکان مناسب‌تر است یا چقدر باید باشد و یا اینکه  قیمت دوچرخه کودک چقدر می‌شود. نگران نباشید ما به شما آموزش می‌دهیم که چگونه یک دوچرخه دخترانه و پسرانه مناسب برای فرزندان خود انتخاب کنید.

به‌عنوان یک نکته مهم در نظر داشته باشید که سلامت و ایمنی کودک بیش از هر چیز دیگری مهم است؛ بنابراین سعی کنید یک دوچرخه استاندارد متناسب با فیزیک فرزند دلبندتان تهیه کنید.

در انتخاب و خرید دوچرخه بچه گانه نکاتی وجود دارد که رعایت آنها چندان سخت نیست. اما رعایت‌نکردن آنها احتمالاً شما را با مشکلات و دردسر مواجه خواهد کرد.

معیارهای مختلف انتخاب دوچرخه برای کودکان

معیارهای مختلفی برای انتخاب دوچرخه مناسب برای کودکان وجود دارد که هرکدام را به‌تفصیل توضیح می‌دهیم. اما اگر بخواهیم این موضوع را به‌صورت اجمالی مطرح کنیم، باید به سه عامل زیر اشاره کنیم:

 1. کاربرد (خرید دوچرخه دخترانه یا پسرانه چه فایده‌ای دارد؟ آیا به دوچرخه هیبریدی نیاز دارید یا دوچرخه کوهستانی کودکان یا دوچرخه BMX)
 2. سن کودک
 3. اندازه مناسب
 • قد کودک (height)
 • ارتفاع فاق (inseam)

در مقاله‌ای دیگر به طور مفصل به سایز دوچرخه پرداخته شد و همچنین بیان شد که اندازه دوچرخه کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت اندازه‌گیری و ارائه می‌شود.

دوچرخه‌های بزرگسال بر اساس اندازه صندوق عقب (قاب) طبقه‌بندی می‌شوند. اما در کودکان اندازه با اندازه قطر لاستیک اندازه‌گیری می‌شود. مثلاً وقتی می‌گوییم دوچرخه بچه گانه 12 اینچ، منظورمان این است که قطر رینگ آن 12 اینچ است.

1- قد کودک را اندازه بگیرید

2- قد فاق کودک را اندازه بگیرید.

3- با جدول سایز دوچرخه کودک ارائه شده توسط سازنده مشورت کنید و باتوجه‌به قد کودک، قد فاق و سن کودک، سایز مناسب را بیابید.

4- کوتاه‌ترین ارتفاع صندلی باید حداقل 5 سانتی‌متر از قد کودک شما کوتاه‌تر باشد.

راهنمای خرید دوچرخه بچگانه

 

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، سه عامل بسیار مؤثر در انتخاب سایز دوچرخه مناسب برای کودکان وجود دارد:

 • اندازه لاستیک
 • قد سوارکار (قد کودک)
 • ارتفاع فاق

و در بین این سه عامل مهم‌ترین قد فاق کودک است؛ بنابراین، اگر بعد از مشاهده نمودارها بین دو سایز مختلف یا دو دوچرخه متفاوت تردید دارید، مستقیماً به سراغ دوچرخه‌ای بروید که با قد درز کودک شما مطابقت دارد.

همچنین اگر طبق جداول اعلام شده توسط سازنده، ارتفاع فاق یا قد کودک شما برای دو سایز لاستیک مناسب است، سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید.

دسته‌بندی بر اساس سن

اگر از سن کودک به‌عنوان عاملی برای تعیین سایز دوچرخه کودکان یاد می‌شود به این دلیل است که فرضیاتی در مورد قد کودک و ارتباط آن با سن وجود دارد که همیشه درست نیست.

اما این روش طبقه‌بندی هنوز وجود دارد؛ بنابراین باتوجه‌به جدول بالا می‌توانید به طبقه‌بندی باتوجه‌به سن کودک مراجعه کنید. اما فراموش نکنیم که قد کودک و قد فاق همیشه مهم‌تر از سن کودک است.

همان‌طور که گفته شد، سن یک معیار تقریبی است. حتماً دیده‌اید که در دو کودک همسن، قد هر دو کودک یکسان نیست. اما به‌طورکلی، می‌توان بر اساس سن طبقه‌بندی کرد.

هنگام خرید حضوری دوچرخه موارد زیر را تست کنید :

 1. تست کلرنس ( تناسب ) برای تشخیص سایز مناسب دومونتین
 2. تست زین در زمان خرید دوچرخه برای کودک
 3. تست سواری‌گرفتن توسط کودک

 

دوچرخه-بچگونه

دوچرخه مناسب کودکان در سنین مختلف

کودکان در 2 سال

کودکان 2 سال به بالا دوست دارند بر روی وسایلی با چرخ‌هایی که تا سطح زمین پایین هستند سوار شوند، به چه‌ها در این سن رکاب‌زدن را یاد می‌گیرند و می‌توانید برای آنها سه چرخه بخرید.

کودکان در 3 سال

در این سن، کودکان در رکاب‌زدن مهارت بیشتری دارند، اما نمی‌توانند تعادل خود را حفظ کنند. دوچرخه‌هایی که کمکی دارند برای این گروه سنی مناسب هستند. یک نکته مهم برای سه‌ساله‌ها اندازه چرخ‌ها است. قطر 30 تا 35 سانتی‌متر برای چرخ‌ها مناسب است.

کودکان از 4 تا 5 سال

در این سن، اگر کودک قبلاً روی دوچرخه‌های کمکی تمرین کرده باشد، می‌تواند تعادل خود را حفظ کند و در نهایت نیازی به چرخ‌های کمکی نخواهد داشت. البته در این سن والدین باید بیشتر مراقب کودکان باشند؛ زیرا از خطرات زمین‌خوردن آگاهی ندارند و احتمال آسیب رساندن به خود زیاد است.

کودکان 6-8 ساله

در این گروه سنی کودکان توانایی کافی برای دوچرخه‌سواری دارند. با درک خطرات می‌توانند در خیابان‌های شلوغ تردد کنند. در سنین پایین‌تر، کودکان از پاهای خود برای توقف استفاده می‌کردند، اما در این سن به‌راحتی می‌توانند از ترمز استفاده نکنند.

کودکان از 9 تا 12 سال

در این گروه سنی، دوچرخه‌های دنده‌ای را راحت‌تر و سریع‌تر می‌رانند. در این سن کودکان به‌راحتی می‌توانند در شیب‌ها و سطوح مختلف دوچرخه‌سواری کنند.

 - دوچرخه trinx

برای خرید دوچرخه جدید کودک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

قد کودک یا قد پاهای او:

ایستادن در کنار ارتفاع دوچرخه عامل مهمی در اندازه‌گیری دوچرخه کودک است. هنگام رانندگی باید بتوانید پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید.

گرفتن دسته دوچرخه:

کودک باید بتواند به‌راحتی فرمان را بدون باز کردن بازوهای خود نگه دارد، بااین‌حال خم‌شدن جزئی در آرنج ایدئال است. همچنین باید بتوانید بر ترمزها تسلط داشته باشید.

ارتفاع صندلی:

دوچرخه کودکان به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان به‌صورت ایستاده سوار آن شد. شما باید راحت بنشینید و محیط اطراف خود را به‌راحتی مشاهده کنید. پای کودک باید در انتهای رکاب کمی خم شود.

چه سایزی از دوچرخه مناسب کودک است؟

اولین چیزی که هنگام خرید دوچرخه برای کودک باید بدانید این است که دوچرخه‌های کودکان مانند دوچرخه‌های بزرگسالان بر اساس قطر چرخ‌ها اندازه‌گیری می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر اندازه دوچرخه بر اساس لوله صندلی بررسی می‌شود.

لوله زین لوله‌ای است که ازیک‌طرف به زین و از طرف دیگر به رکاب متصل می‌شود. رایج‌ترین دوچرخه کودکان از سایز 12 شروع می‌شود و تا سایز 24 ادامه می‌یابد. سپس دوچرخه‌ها برای بزرگسالان مناسب خواهند بود.

در زیر به‌اندازه دوچرخه مناسب برای کودک بر اساس سن آنها اشاره شده است، اما به‌خاطر داشته باشید که سن عامل اصلی تعیین‌کننده نیست؛ زیرا دوچرخه مناسب برای یک کودک ۷ساله ممکن است با یک کودک ۷ساله دیگر متفاوت باشد. بهترین گزینه خرید حضوری است. همچنین، اندازه دوچرخه می‌تواند بین تولیدکنندگان متفاوت باشد.

 • سایز 12 برای کودکان با قد 102-89 سانتی‌متر، سن تقریبی 2-4 سال و ارتفاع داخلی پا 30-43 سانتی‌متر مناسب است.
 • سایز 14 برای کودکان با قد 111-93 سانتی‌متر، سن تقریبی 3-5 سال و ارتفاع داخلی پا 40-50 سانتی‌متر مناسب است.
 • سایز 16 برای کودکان با قد 110-96 سانتی‌متر، سن تقریبی 5-8 سال و ارتفاع داخلی پا 45-55 سانتی‌متر مناسب است.
 • سایز 20 برای کودکان با قد 144-113 سانتی‌متر، سن تقریبی 6-10 سال و ارتفاع داخلی پا 53-63 سانتی‌متر مناسب است.
 • سایز 24 برای کودکان با قد 169-145 سانتی‌متر، سن تقریبی 8-12 سال و ارتفاع داخلی پا 60-71 سانتی‌متر مناسب است.
 • سایز 26 برای کودکان با قد 180-170 سانتی‌متر، تقریباً 10 سال به بالا مناسب است.
  یک دوچرخه مناسب برای کودک به او اجازه می‌دهد تا با خیال راحت رکاب بزند.

در خرید دوچرخه بچه گانه جدید به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1.اندازه‌گیری ارتفاع ساق پای کودک :

برای اندازه‌گیری ارتفاع پای کودک، باید از او بخواهید که به دیوار تکیه دهد، سپس قد و قد داخل پا (فاصله بین باسن و کف پا) را اندازه‌گیری کنید.

2.گرفتن میله فرمان دوچرخه :

کودک باید بتواند به‌راحتی فرمان را بدون باز کردن بازوهای خود نگه دارد، بااین‌حال خم‌شدن جزئی در آرنج ایدئال است. همچنین باید بتوانید بر ترمزها تسلط داشته باشید.

3.ارتفاع صندلی:

دوچرخه کودک به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان در حالت ایستاده سوار آن شد. او باید راحت بنشیند و اطراف خود را به‌راحتی مشاهده کند. پای کودک باید در انتهای رکاب کمی خم شود.

دوچرخه-بچگونه

نکاتی برای خرید آنلاین دوچرخه :

باتوجه‌به سؤالاتی که شما کاربران وی راید در مورد آن داشتید و می‌خواستید برای خرید اینترنتی دوچرخه اطلاعاتی کسب کنید، لازم دانستیم توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم که در ادامه می‌خوانید.

اگر قصد خرید اینترنتی دوچرخه را دارید، می‌توانید با اندازه‌گیری ارتفاع داخلی پا و قد کودک، سایز مناسب کودک خود را انتخاب کنید.

 1. اندازه‌گیری قد پای کودک:

برای اندازه‌گیری ارتفاع پای کودک، باید از او بخواهید که به دیوار تکیه دهد، سپس قد او و ارتفاع داخلی پا (فاصله بین باسن و کف پا) را اندازه‌گیری کنید.

 1. سایز 12 سن تقریبی 2-4 سال:

این دوچرخه‌ها دارای صندلی‌های کم آویز هستند تا کودک در نشستن احساس راحتی و آزادی کند و بتواند پاهای خود را پایین بیاورد و تعادل را حفظ کند.

 1. دوچرخه‌های تعادلی:

این دوچرخه‌ها در 12 سایز مختلف موجود هستند. آنها بدون رکاب هستند و برای شروع یادگیری مناسب هستند. برخلاف سایر دوچرخه‌هایی که با زنجیر و پدال کار می‌کنند، دوچرخه‌های تعادلی با کمک پاهای شما حرکت می‌کنند و متوقف می‌شوند. استفاده از این دوچرخه‌ها اصول اولیه تعادل، کنترل و جهت‌گیری را به کودک می‌آموزد. این دوچرخه‌ها معمولاً سبک‌وزن هستند و دارای چرخ‌های تمرینی هستند.

 1. دوچرخه تعادلی با پدال

چرخ‌های کمکی می‌توانند اعتمادبه‌نفس کودک را افزایش دهند و به او کمک کنند تا خودشان دوچرخه‌سواری کنند. این دوچرخه‌ها دارای ترمز عقب هستند.

 1. سایز 16 مناسب  برای سنین 5-8 سال:

بعد از اینکه کودک مرحله اول دوچرخه‌سواری را پشت سر گذاشت، مرحله بعدی دوچرخه‌ای با این اندازه است. این دوچرخه معمولاً اولین دوچرخه پدالی کودک است و معمولاً دارای ترمزهای نگهدارنده عقب است. شما همچنین می‌توانید دوچرخه‌های رزمی را انتخاب کنید.

 1. سایز 20 مناسب برای سنین 6 تا 10 سال:

این دوچرخه‌ها دارای ترمز دستی و گزینه‌هایی برای دنده‌های مختلف هستند، به‌استثنای دوچرخه‌های کروزر که دارای ترمز نگه دارنده هستند.

 1. سایز 24 مناسب برای سنین 8 تا 12 سال:

هنگامی که به دنبال دوچرخه سایز 24 هستید، گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دوچرخه‌های بزرگسال دارید. بسته به سبک دوچرخه، گزینه‌هایی برای دنده‌های مختلف وجود دارد.

انتخاب دنده:

دوچرخه‌های تک سرعته:

این دوچرخه‌ها پیچیدگی کمتری دارند. عملکرد آن راحت است، اما رانندگی در تپه‌ها را دشوار می‌کند.

دنده :

چرخ‌دنده به دوچرخه کمک می‌کند تا در هنگام صعود و فرود سریع‌تر حرکت کند. اگر می‌خواهید فرزندتان در سربالایی و سراشیبی سواری را یاد بگیرد، این دوچرخه‌ها برای او مناسب خواهند بود.

در نهایت

اکنون که اندازه‌های قد و فاق پا کودک خود را اندازه‌گیری کرده‌اید و مارک‌های خوب دوچرخه را بررسی کرده‌اید، با خیال راحت به فروشگاه بروید و طبق نکات این مقاله دوچرخه مناسب برای کودک خود بخرید.

اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره اهمیت زین دوچرخه مقاله آموزش نحوه و زمان تعویض دنده دوچرخه را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه